
The CY7C1612KV18-300BZC is a 144Mb QDR SRAM with a maximum frequency of 300MHz and an operating supply voltage of 1.8V. It has a minimum supply voltage of 1.7V and operates within a temperature range of 0°C to 70°C. This SRAM is mounted using surface mount technology and is packaged in a 15 X 17 MM, 1.40 MM HEIGHT, MO-216, FBGA-165 package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C1612KV18-300BZC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 0.45ns |
| Address Bus Width | 22b |
| Package/Case | FBGA |
| Density | 144Mb |
| Frequency | 300MHz |
| Interface | Parallel |
| Max Frequency | 300MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Memory Size | 144Mb |
| Memory Type | QDR, , Volatile, SRAM |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 2 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Package Quantity | 105 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 910mA |
| Sync/Async | Synchronous |
| Word Size | 18b |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C1612KV18-300BZC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
