
This 144Mb SRAM operates at a frequency of 400MHz and a supply voltage of 1.8V. It has an address bus width of 22 bits and a word size of 18 bits. The device is packaged in a FBGA-165 package and is mounted on the surface. It is RoHS compliant and has a maximum operating temperature of 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C1648KV18-400BZXC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 0.45ns |
| Address Bus Width | 22b |
| Package/Case | FBGA |
| Density | 144Mb |
| Frequency | 400MHz |
| Interface | Parallel |
| Max Frequency | 400MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Memory Size | 144Mb |
| Memory Type | Volatile, , SRAM, DDR |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 1 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Package Quantity | 105 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 730mA |
| Sync/Async | Synchronous |
| Word Size | 18b |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C1648KV18-400BZXC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
