
18Mb QDR SRAM, 2-port synchronous memory with a 9-bit word size and 19-bit address bus. Features a fast 0.45ns access time and operates at a maximum frequency of 250MHz. CMOS technology, surface mountable in a 165-ball FBGA package. Operating voltage range is 1.7V to 1.9V, with a typical supply current of 430mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C1911KV18-250BZC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 0.45ns |
| Access Time-Max | 0.45ns |
| Address Bus Width | 19b |
| Package/Case | FBGA |
| Density | 18Mb |
| Frequency | 250MHz |
| Interface | Parallel |
| Max Frequency | 250MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Memory Size | 18Mb |
| Memory Type | QDR, , RAM |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 2 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Package Quantity | 136 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 430mA |
| Sync/Async | Synchronous |
| Word Size | 9b |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C1911KV18-250BZC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
