The CY7C1911KV18-250BZCT is an 18Mb QDR SRAM with a maximum frequency of 250MHz and an operating supply voltage of 1.8V. It has a minimum supply voltage of 1.7V and operates within a temperature range of 0°C to 70°C. The device is packaged in a FBGA package and is mounted using surface mount techniques. It has a synchronous interface and a word size of 9 bits.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C1911KV18-250BZCT datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 0.45ns |
| Address Bus Width | 19b |
| Package/Case | FBGA |
| Density | 18Mb |
| Frequency | 250MHz |
| Interface | Parallel |
| Max Frequency | 250MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Memory Size | 18Mb |
| Memory Type | QDR, , Volatile, SRAM |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 2 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 430mA |
| Sync/Async | Synchronous |
| Word Size | 9b |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C1911KV18-250BZCT to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.