
The CY7C199-35LMB is a 256Kb SRAM with a 15-bit address bus and an access time of 35ns. It operates within a temperature range of -55°C to 125°C and is powered by a 5V supply voltage. The device has a maximum supply current of 160mA and is available in an LCC-28 package, suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C199-35LMB datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 35ns |
| Access Time-Max | 35ns |
| Address Bus Width | 15b |
| Package/Case | LCC |
| Density | 256Kb |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Words | 32000 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 160mA |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Word Size | 8b |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C199-35LMB to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
