Cypress CY7C2268XV18-600BZXC technical specifications.
| Basic Package Type | Ball Grid Array |
| Package Family Name | BGA |
| Package/Case | FBGA |
| Package Description | Fine Pitch Ball Grid Array |
| Lead Shape | Ball |
| Pin Count | 165 |
| PCB | 165 |
| Package Length (mm) | 15 |
| Package Width (mm) | 13 |
| Package Height (mm) | 0.89 |
| Seated Plane Height (mm) | 1.4(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 1 |
| Package Weight (g) | 0.49956 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Density | 36Mbit |
| Address Bus Width | 20bit |
| Maximum Access Time | 0.45ns |
| Timing Type | Synchronous |
| Maximum Clock Rate | 600MHz |
| Data Rate Architecture | DDR |
| Density in Bits | 37748736bit |
| Maximum Operating Current | 910mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Number of Bits per Word | 18bit |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Words | 2M |
| Min Operating Supply Voltage | 1.7V |
| Max Operating Supply Voltage | 1.9V |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |