72Mb QDR SRAM, 2MX36, featuring a 0.45ns access time and 300MHz maximum frequency. This synchronous, parallel interface memory component offers a 20-bit address bus and operates with a 1.8V supply voltage, ranging from 1.7V to 1.9V. Packaged in an FBGA with surface mount configuration, it supports a wide operating temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C25442KV18-300BZI datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 0.45ns |
| Access Time-Max | 0.45ns |
| Address Bus Width | 20b |
| Package/Case | FBGA |
| Density | 72Mb |
| Frequency | 300MHz |
| Interface | Parallel |
| Max Frequency | 300MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Memory Size | 72Mb |
| Memory Type | QDR, , RAM |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 2 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Package Quantity | 136 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 910mA |
| Sync/Async | Synchronous |
| Word Size | 36b |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C25442KV18-300BZI to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
