The CY7C2670KV18-450BZI is a 144Mb synchronous DDR SRAM with an access time of 0.45ns and a maximum operating frequency of 450MHz. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and is supplied with a voltage of 1.8V. The device is available in a surface mount FBGA package and is designed for synchronous applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C2670KV18-450BZI datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 0.45ns |
| Address Bus Width | 21b |
| Package/Case | FBGA |
| Density | 144Mb |
| Frequency | 450MHz |
| Interface | Parallel |
| Max Frequency | 450MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 144Mb |
| Memory Type | DDR, , RAM |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 1 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Package Quantity | 105 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 980mA |
| Sync/Async | Synchronous |
| Word Size | 36b |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C2670KV18-450BZI to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
