
The CY7C2670KV18-550BZI is a 144Mb synchronous SRAM with an access time of 50ns and a maximum frequency of 550MHz. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and is powered by a 1.8V supply voltage. The device is packaged in a FBGA with a surface mount configuration. It is designed for synchronous applications with a word size of 36 bits and an address bus width of 21 bits.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C2670KV18-550BZI datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 50ns |
| Address Bus Width | 21b |
| Package/Case | FBGA |
| Density | 144Mb |
| Frequency | 550MHz |
| Interface | Parallel |
| Max Frequency | 550MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 144Mb |
| Memory Type | DDR, , RAM |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 1 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Package Quantity | 105 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 1.14A |
| Sync/Async | Synchronous |
| Word Size | 36b |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C2670KV18-550BZI to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
