
The CY7C372I-66YMB is a surface mount flash microcontroller with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It operates on a supply voltage of 5V and has a maximum supply voltage of 5.5V. The device features a propagation delay of 20ns and a turn-on delay time of 20ns. It is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | CLCC |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 4 |
| Number of Logic Elements/Cells | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Propagation Delay | 20ns |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Turn-On Delay Time | 20ns |
| RoHS | Not CompliantNo |