
16-bit CISC microprocessor featuring a 40 MHz maximum speed and 0.35um process technology. This surface-mount microprocessor is housed in a 32-pin SOIC (Small Outline IC) package with a 1.27mm pin pitch. It operates within a 5.5V supply voltage range and supports a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C53120E4-40SXIES datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SOP |
| Package/Case | SOIC |
| Package Description | Small Outline IC |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 32 |
| PCB | 32 |
| Package Length (mm) | 20.75(Max) |
| Package Width (mm) | 11.43(Max) |
| Package Height (mm) | 2.82(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 3(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 1.27 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | MO-099AB |
| Family Name | CY7C531x0 |
| Data Bus Width | 16bit |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Maximum Speed | 40MHz |
| Process Technology | 0.35um |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Multiply Accumulate | No |
| Cage Code | 65786 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542310001 |
| Schedule B | 8542310000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C53120E4-40SXIES to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.