
The CY7C68300C-56LFXC is a 56-leg QFN packaged EZ-USB AT2LP interface IC from Cypress. It operates within a temperature range of 0°C to 70°C and consumes up to 50mA of supply current. This lead-free device is compliant with RoHS regulations and is available in trays of 260 units. The QFN EP package type is specified as 8 X 8 MM, LEAD FREE, MO-220, QFN-56.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C68300C-56LFXC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | QFN EP |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Operating Supply Current | 50mA |
| Package Quantity | 260 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | EZ-USB AT2LP™ |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C68300C-56LFXC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
