
The CY7C68300C-56PVXC is a 1-channel interface IC from Cypress, operating at a maximum frequency of 24MHz and data rate of 480Mbps. It is designed to function within a supply voltage range of 3V to 3.6V, with an operating supply current of 50mA. This IC is packaged in a lead-free SSOP-56 package and is compliant with RoHS regulations. The device is specified to operate within a temperature range of 0°C to 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C68300C-56PVXC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SSOP |
| Contact Plating | Tin, Gold, Matte |
| Data Rate | 480Mbps |
| Frequency | 24MHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 50mA |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 26 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | EZ-USB AT2LP™ |
| Weight | 0.006751oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C68300C-56PVXC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
