
The CY7C68301C-56LTXC is a USB 2.0 I2C bridge IC available in a 56-pin QFN EP package. It supports full and high-speed USB protocols and operates over a temperature range of 0 to 70°C. This device is designed for surface mount applications and features a plastic package material.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C68301C-56LTXC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | QFN |
| Package/Case | QFN EP |
| Package Description | Quad Flat No Lead Package, Exposed Pad |
| Lead Shape | No Lead |
| Pin Count | 56 |
| PCB | 56 |
| Package Length (mm) | 8.1(Max) |
| Package Width (mm) | 8.1(Max) |
| Package Height (mm) | 0.95(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 1(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 0.5 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Interface Type | I2C |
| Type | ATA/ATAPI Bridge |
| USB Speed Type | Full Speed|High Speed |
| USB Transceiver | Yes |
| Protocols Supported | USB 2.0 |
| Maximum Data Rate | 12/480Mbps |
| Maximum Operating Frequency | 24MHz |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Cage Code | 65786 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C68301C-56LTXC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.