
The CY8C20066A-24LTXI is a 32KB FLASH microcontroller with an 8-bit data bus and 36 GPIO. It operates at a maximum frequency of 25.2MHz and has a maximum supply voltage of 5.5V. The device is available in a QFN-48 package and is RoHS compliant. It has a memory size of 32KB and a RAM size of 2KB. The microcontroller is designed to operate over a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY8C20066A-24LTXI datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | QFN |
| Core Architecture | M8C |
| Data Bus Width | 8b |
| Interface | I2C, SPI, USB |
| Max Frequency | 25.2MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 32KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 1.71V |
| Number of GPIO | 36 |
| Number of I/Os | 36 |
| Number of Programmable I/O | 36 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Package Quantity | 260 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 2KB |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CapSense® Controllers |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Cypress CY8C20066A-24LTXI to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
