Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY8C20336-24LQXI datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | QFN EP |
| Core Architecture | M8C |
| Data Bus Width | 8b |
| Height | 0.53mm |
| Interface | I2C, SPI |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 1.71V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 20 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 490 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CapSense® Controllers |
| Technology | CMOS |
| Width | 4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Cypress CY8C20336-24LQXI to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
