The S29GL01GP13FAIV20 is a 64-bit flash memory IC from Cypress, featuring a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius. It has a supply voltage range of 2.7V to 3.6V and a maximum supply current of 0.11A. The device is packaged in a 11mm x 13mm FBGA-64 package with 64 terminals positioned on the bottom. It is designed for industrial applications and has a standby current of 5nA and an access time of 130ns.