The S29GL128P11TFIV20 is a 128Mbit flash memory IC from Cypress, operating at a supply voltage of 3V with a maximum supply voltage of 3.6V and a minimum supply voltage of 2.7V. It has a maximum supply current of 0.11A and a maximum standby current of 0.000005A. The IC has a maximum access time of 110ns and is available in an HTSSOP and TSSOP56 package. It is rated for industrial temperature operation from -40°C to 85°C.