The S29GL256S10TFI020 is a 56-pin TSOP flash memory IC from Cypress, featuring a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius. It operates on a supply voltage of 3.2V to 3.6V and has a maximum supply current of 0.08A. The device has a maximum access time of 100ns and a standby current of 0.0001A. It is packaged in a lead-free MO-142BEC TSOP-56 package, measuring 14mm by 20mm.