The 0805CS-330EGTS is a general purpose inductor with a nominal inductance of 0.033uH and a minimum quality factor of 60. It operates within a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius. The inductor is designed for surface mount applications and has a shielded construction. It has a maximum rated current of 0.5A and a self-resonance frequency of 2050kHz.