Delta Electronics MDS-040APS15 BA technical specifications.
| Warranty | 3Year |
| Style | Open Frame |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 15V |
| Maximum Output Current | 2.67A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 40W |
| Efficiency | 87.2(Typ)% |
| Minimum Isolation Voltage | 4000VAC |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Configurable | No |
| Medical Application | Yes |
| Line Regulation | 0.5% |
| Input Connector Type | JST RCY |
| Power Indicator | No |
| Output Type | Fixed |
| Load Regulation | 1% |
| Maximum Input Current | 0.85A |
| Tolerance | ±1% |
| Ripple & Noise | 16.4mV |