Diodes 1.5KE33CA-B technical specifications.
| Package/Case | DO-201 |
| Clamping Voltage | 45.7V |
| Diameter | 5.3mm |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Leakage Current | 5uA |
| Length | 9.5mm |
| Min Breakdown Voltage | 31.4V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1.5kW |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Max Surge Current | 33A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Current | 33A |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 31.4V |
| Reverse Standoff Voltage | 28.2V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Axial |
| Working Voltage | 28.2V |