The APX810S00-29SA-7 is a single-channel IC designed for automotive applications, operating within a temperature range of -40°C to 125°C. It has a supply voltage range of 1.1 to 5.5V and is packaged in a SOT-23-3 package. The IC has a width of 1.3mm and a length of 2.9mm. It is rated for automotive use and is available in a 3-pin configuration.