The AS78L15RTR-E1 is a 15V linear voltage regulator with a dropout voltage of 1.8V and maximum output current of 0.1A. It is available in a 3-pin SOT-23 package. The operating temperature range is from -40°C to 125°C. The device has a maximum input voltage of 36V and a maximum line regulation of 0.25% and load regulation of 0.15%. The voltage tolerance is 5%.