Diodes AZ23C4V7-7-F technical specifications.
| Package/Case | SOT-23 |
| Height | 1mm |
| Impedance | 78R |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.05mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Max Reverse Current | 100nA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Contacts | 3 |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 300mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 4.7V |
| Voltage Tolerance | 5% |
| Weight | 0.000282oz |
| Width | 1.4mm |
| Working Voltage | 4.7V |
| Zener Current | 5mA |
| Zener Voltage | 4.7V |