Diodes BAS40-06-7-F technical specifications.
| Average Rectified Current | 200mA |
| Capacitance | 5pF |
| Package/Case | SOT-23 |
| Forward Current | 200mA |
| Height | 1mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.05mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 600mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 350mW |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40V |
| Max Reverse Current | 200nA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 600mA |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Recovery Time | 5ns |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Weight | 0.000282oz |
| Width | 1.4mm |