The BAS70-04T-7 is a 70V ultra-fast switching diode with a maximum forward surge current of 100mA and a maximum reverse current of 100nA. It operates within a temperature range of -55°C to 125°C and is available in a SOT-523 package. The diode is designed for surface mount applications and is packaged in tape and reel quantities of 3000. Note that this device is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Diodes BAS70-04T-7 technical specifications.
| Package/Case | SOT-523 |
| Forward Current | 70mA |
| Height | 0.75mm |
| Length | 1.6mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 100mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 70V |
| Max Reverse Current | 100nA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 100mA |
| Reverse Recovery Time | 5ns |
| RoHS Compliant | No |
| Series | BAS70-04 |
| Weight | 7.1E-05oz |
| Width | 0.8mm |