The BAS7004TC is a surface mount Schottky diode with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum reverse voltage of 70V and a maximum forward surge current of 100mA. The diode has a low reverse recovery time of 5ns and a low reverse current of 100nA. It is available in a TO-236-3 package with a lead-free termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Diodes BAS7004TC technical specifications.
| Average Rectified Current | 15mA |
| Capacitance | 2pF |
| Package/Case | TO-236-3 |
| Forward Current | 700mA |
| Height | 1mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.05mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 100mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 70V |
| Max Reverse Current | 100nA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 70V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reverse Recovery Time | 5ns |
| Termination | SMD/SMT |
| Weight | 0.000282oz |
| Width | 1.4mm |