Diodes BAS7005TC technical specifications.
| Average Rectified Current | 15mA |
| Capacitance | 2pF |
| Package/Case | TO-236-3 |
| Forward Current | 700mA |
| Height | 1mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.05mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 100mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 70V |
| Max Reverse Current | 100nA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 70V |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reverse Recovery Time | 5ns |
| Weight | 0.000282oz |
| Width | 1.4mm |