Diodes BAS70W-04-7 technical specifications.
| Average Rectified Current | 70mA |
| Capacitance | 2pF |
| Package/Case | SOT-323 |
| Current Rating | 70mA |
| Forward Current | 70mA |
| Height | 1mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 2.2mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 100mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 70V |
| Max Reverse Current | 100nA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 70V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 100mA |
| Reverse Recovery Time | 5ns |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Rated Voltage | 70V |
| Weight | 0.002116oz |
| Width | 1.35mm |