Diodes BZX84C3V3T-7-F technical specifications.
| Package/Case | SOT-523 |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| ESD Protection | No |
| Height | 0.75mm |
| Impedance | 95R |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 150mW |
| Max Reverse Current | 5uA |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 150mW |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 6% |
| Voltage Tolerance | 6% |
| Weight | 7.1E-05oz |
| Width | 0.8mm |
| Zener Voltage | 3.3V |