Diodes BZX84C3V3W-7-F technical specifications.
| Package/Case | SOT-323 |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| ESD Protection | No |
| Height | 1mm |
| Impedance | 95R |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Max Reverse Current | 5uA |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Mount | Surface Mount |
| Output Current | 50mA |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 200mW |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 6% |
| DC Rated Voltage | 3.3V |
| Voltage Tolerance | 6% |
| Weight | 0.000212oz |
| Width | 1.35mm |
| Zener Current | 5mA |
| Zener Voltage | 3.3V |