Diodes BZX84C4V7-7-F technical specifications.
| Package/Case | SOT-23-3 |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| ESD Protection | No |
| Height | 1mm |
| Impedance | 80R |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.05mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 350mW |
| Max Reverse Current | 3uA |
| Max Reverse Leakage Current | 3uA |
| Mount | Surface Mount |
| Output Current | 50mA |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 350mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Voltage | 2V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 6% |
| DC Rated Voltage | 4.7V |
| Voltage Tolerance | 6% |
| Weight | 0.000282oz |
| Width | 1.4mm |
| Working Voltage | 4.7V |
| Zener Current | 3uA |
| Zener Voltage | 4.7V |