Diodes DFLT24A-7 technical specifications.
| Clamping Voltage | 38.9V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Height | 0.98mm |
| Lead Free | Exempt |
| Leakage Current | 1uA |
| Length | 1.78mm |
| Min Breakdown Voltage | 26.7V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 225W |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 5.78A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 5.78A |
| Peak Pulse Power | 1.125kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 26.7V |
| Reverse Standoff Voltage | 24V |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Rated Voltage | 24V |
| Width | 3.7mm |
| Working Voltage | 24V |