Diodes DFLT28A-7 technical specifications.
| Clamping Voltage | 45.4V |
| Clamping Voltage-Max | 45.4V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 1uA |
| Length | 2.8mm |
| Max Breakdown Voltage | 34.4V |
| Min Breakdown Voltage | 31.1V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 1.125kW |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 4.96A |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 4.96A |
| Peak Pulse Power | 1.125kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Dissipation | 225W |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 31.1V |
| Reverse Standoff Voltage | 28V |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 1.78mm |
| Working Voltage | 28V |