Diodes DFLT48A-7 technical specifications.
| Clamping Voltage | 77.4V |
| Leakage Current | 1uA |
| Length | 2.8mm |
| Min Breakdown Voltage | 53.3V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 1.125kW |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 2.91A |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 2.91A |
| Peak Pulse Power | 1.125kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 53.3V |
| Reverse Standoff Voltage | 48V |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 1.78mm |
| Working Voltage | 48V |