Diodes DMC2004LPK-7 technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Continuous Drain Current (ID) | 600mA |
| Drain to Source Resistance | 400mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V |
| FET Type | N and P-Channel |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 8V |
| Height | 0.48mm |
| Input Capacitance | 150pF |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 2 |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | N-CHANNEL, P-CHANNEL |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 550mR |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.000744oz |
| Width | 1.2mm |