The DMP2004DMK-7 is a P-channel JFET dual transistor with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It features a continuous drain current of 550mA and a drain to source voltage of 20V. The device is packaged in a SOT-23-6 plastic package and is RoHS compliant. It is suitable for surface mount applications and has a maximum power dissipation of 500mW.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Diodes DMP2004DMK-7 technical specifications.
| Package/Case | SOT-23-6 |
| Continuous Drain Current (ID) | 550mA |
| Drain to Source Resistance | 900mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 8V |
| Height | 1.1mm |
| Input Capacitance | 175pF |
| Length | 3mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 2 |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | P-CHANNEL |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 900mR |
| Reach SVHC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 1.6mm |