Diodes DMP2004VK-7 technical specifications.
| Package/Case | SOT-563 |
| Continuous Drain Current (ID) | 530mA |
| Drain to Source Resistance | 900mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V |
| Drain-source On Resistance-Max | 900mR |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 8V |
| Height | 0.6mm |
| Input Capacitance | 175pF |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 400mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 2 |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | P-CHANNEL |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 900mR |
| Reach SVHC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.000106oz |
| Width | 1.2mm |