Diodes DMT10H4M5LPS technical specifications.
| Drain-Source Voltage | 100V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Continuous Drain Current at TA=25°C | 19A |
| Continuous Drain Current at TC=25°C | 100A |
| Pulsed Drain Current | 400A |
| Power Dissipation at TA=25°C | 2.3W |
| Power Dissipation at TC=25°C | 113W |
| Drain-Source On-Resistance Max at VGS=10V | 4.3mΩ |
| Drain-Source On-Resistance Max at VGS=4.5V | 6.2mΩ |
| Gate Threshold Voltage | 1.3 to 2.5V |
| Total Gate Charge | 80nC |
| Input Capacitance | 4843pF |
| Output Capacitance | 1302pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 25.5pF |
| Avalanche Energy | 240mJ |
| Reverse Recovery Time | 63ns |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 1.1°C/W |
| Operating and Storage Temperature Range | -55 to +150°C |