Diodes DMTH10H4M5LPS technical specifications.
| AEC Qualified | No |
| Polarity | N |
| ESD Diodes | No |
| Drain-Source Voltage | 100V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Continuous Drain Current @Ta=25°C | 20A |
| Continuous Drain Current @Tc=25°C | 100A |
| Power Dissipation @Ta=25°C | 2.7W |
| Power Dissipation @Tc=25°C | 136W |
| RDS(on) Max @VGS=10V | 4.3mΩ |
| RDS(on) Max @VGS=4.5V | 6.2mΩ |
| Gate Threshold Voltage Max | 2.5V |
| Total Gate Charge Typ @VGS=10V | 80nC |
| Input Capacitance Typ | 4843pF |
| Input Capacitance Test Voltage | 50V |