Diodes GBPC35005W technical specifications.
| Average Rectified Current | 35A |
| Height | 8mm |
| Length | 28.8mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Current | 5uA |
| Max Surge Current | 400A |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Tray |
| Reverse Voltage (DC) | 35V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Through Hole |
| Weight | 0.607065oz |
| Width | 28.8mm |