Diodes NMSD200B01-7 technical specifications.
| Package/Case | SOT-363 |
| Continuous Drain Current (ID) | 200mA |
| Current Rating | 200mA |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 60V |
| Drain to Source Resistance | 2R |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Height | 1mm |
| Input Capacitance | 50pF |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.2mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 3R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Turn-Off Delay Time | 40ns |
| Turn-On Delay Time | 20ns |
| DC Rated Voltage | 60V |
| Weight | 0.000212oz |
| Width | 1.35mm |