Diodes PI3B33X257BE technical specifications.
| High Level Output Current | -120mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Logic Function | Multiplexer, Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 120mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bits | 24 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Input Lines | 24 |
| Number of Inputs | 24 |
| Number of Output Lines | 12 |
| Number of Outputs | 12 |
| On-State Resistance | 15R |
| Operating Supply Current | 9uA |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 49 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 500mW |