Diodes SBR20M150CTFP-G technical specifications.
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | TO-220 |
| Package/Case | ITO-220AB |
| Package Description | Transistor Outline Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Tab | Tab |
| Package Length (mm) | 10.11 |
| Package Width (mm) | 4.7 |
| Package Height (mm) | 15.87 |
| Seated Plane Height (mm) | 19.7 |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Type | Super Barrier Rectifier |
| Configuration | Dual Common Cathode |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 150V |
| Maximum Continuous Forward Current | 20A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 200A |
| Peak Forward Voltage | 0.9@10AV |
| Peak Reverse Current | 100uA |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Operating Junction Temperature | -65 to 175°C |