Diodes SDM20U30-7 technical specifications.
| Average Rectified Current | 200mA |
| Capacitance | 20pF |
| Current Rating | 200mA |
| Forward Current | 200mA |
| Height | 0.65mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.3mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 1A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 150mW |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30V |
| Max Reverse Current | 150uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 30V |
| Mount | Surface Mount |
| Output Current | 200mA |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 1A |
| Polarity | Standard |
| Power Dissipation | 150mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Voltage | 30V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Rated Voltage | 30V |
| Weight | 3.5E-05oz |
| Width | 0.9mm |