The SDM20U30-76K is a general purpose rectifier with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -65°C. It has a maximum repetitive reverse voltage of 30V and a maximum reverse current of 150uA. The device is surface mount and compliant with Reach SVHC and RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Diodes SDM20U30-76K technical specifications.
| Forward Current | 200mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30V |
| Max Reverse Current | 150uA |
| Mount | Surface Mount |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 1A |