Diodes SMBJ20A-13-F technical specifications.
| Package/Case | SMB |
| Clamping Voltage | 32.4V |
| Clamping Voltage-Max | 32.4V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Height | 2.62mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 5uA |
| Length | 4.57mm |
| Max Breakdown Voltage | 25.5V |
| Min Breakdown Voltage | 22.2V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 600W |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Max Surge Current | 18.5A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 18.5A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Dissipation | 600W |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 22.2V |
| Reverse Standoff Voltage | 20V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SMBJ |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Rated Voltage | 20V |
| Width | 3.9mm |
| Working Voltage | 20V |