
Common Mode Chokes Dual 460uH 100kHz 1.1A 0.12Ohm DCR SMD T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Eaton CMS2-9-R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Coil Resistance | 120mR |
| Core Material | Ferrite |
| Current | 1.1A |
| DC Resistance (DCR) | 120mR |
| Height | 6mm |
| Inductance | 460uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.45inch |
| Max Current Rating | 1.1A |
| Max DC Current | 1.1A |
| Max Operating Temperature | 160°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | CMS |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Weight | 0.016oz |
| Width | 8.89mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Eaton CMS2-9-R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.