The CTX2-4A-R is a surface mount inductor with a 2uH inductance value and a 25% tolerance. It has a maximum DC current rating of 9A and can operate within a temperature range of -40°C to 85°C. The inductor is constructed with a metal core and has a metal case. It is available in a package quantity of 600 units, packaged in tape and reel format.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Metal |
| Core Material | Metal |
| DC Resistance (DCR) | 6.3mR |
| Depth | 13.97mm |
| Height | 6.35mm |
| Inductance | 2uH |
| Inductance - Parallel | 2.18uH |
| Inductance - Series | 8.7uH |
| Length | 13.97mm |
| Max DC Current | 9A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 600 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Series | CTX 4, 4P, 4A |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 25% |
| Weight | 0.08oz |
| Width | 11.43mm |
| RoHS | Not CompliantNo |